Stowarzyszenie Osób Sprawnych i Sprawnych Inaczej UŚMIECH

Stowarzyszenie Osób Sprawnych
i Sprawnych Inaczej “UŚMIECH”

Informacja o działaniach Stowarzyszenia”Uśmiech” w 2022r.

Stowarzyszenie „Uśmiech” działa od 2014 roku. Obecnie liczy 33 aktywnych członków- dorosłych osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców i opiekunów. W minionym roku stowarzyszenie realizowało projekt dofinansowany przez Urząd Gminy Świerklany pt. „Uśmiechnij się razem z nami!”, którego celem była organizacja cotygodniowych spotkań dla naszych członków, a także innych mieszkańców  gminy Świerklany.To dzięki tym środkom finansowym mogliśmy zatrudnić wykwalifikowaną rehabilitantkę do prowadzenia zajęć i wykonywania  masaży leczniczych dla osób niepełnosprawnych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania i poprawiają kondycję i sprawność fizyczną tych osób.

Odbywały się cykliczne zajęcia manualne plastyczne i  artystyczne, w czasie których uczestnicy wykonywali różnorodne  wyroby rękodzielnicze, kartki, zaproszenia, dekoracje wielkanocne i bożonarodzeniowe oraz zajęcia terapeutyczne w formie gier, zabaw, łamigłówek umysłowych.  Działania te przyczyniają się do poprawy sprawności fizycznej i manualnej uczestników, rozwijają  ich kreatywność i wyobraźnię. Odbyły się  też spotkania z psychologiem z zakresu treningu interpersonalnego, które wpłynęły pozytywnie na interakcje międzyludzkie, zachowania w grupie.

Zorganizowano również kilka spotkań w plenerze przy grillu. Były one okazją do wspólnego spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu, do rozmów i wspólnego przygotowania posiłku.                                                                  Przygotowaliśmy  także okolicznościowe spotkanie z poczęstunkiem z okazji  Świąt Bożego Narodzenia  i Świąt Wielkanocnych oraz  zabawę  andrzejkową i karnawałową.

Dzięki środkom pozyskanym z wpłat biegaczy – uczestników ubiegłorocznego IV Charytatywnego Biegu i Marszu NW  ” Z sercem na dłoni”,w  maju zorganizowaliśmy całodniową wycieczkę do Chorzowa dla około 40 osób. W programie znalazło się zwiedzanie Parku Śląskiego oraz korzystanie z licznych atrakcji w Legendii – Śląskim Wesołym Miasteczku.

Zarząd „Uśmiechu” dokłada wszelkich starań, aby jak najlepiej wykorzystać środki otrzymywane zarówno z dotacji jak i od sponsorów i darczyńców.

 

 

 

 

 

Agencja reklamy K4ART